Sídlisko Západ č. 1908/51A Trstená Sídlisko Západ č. 1908/51A Trstená

ČO TREBA MAŤ V ZIME SO SEBOU…

Škrabky

Bez škrabiek sa v zime jednoducho nezaobídete. Ich ceny sa pohybujú od pár centov. Pre bežné osobnévozidlá sú však veľmi praktické škrabky s rukavicou, ktorá vás chráni pred ľadovou triešťou či snehom. Pri minivanoch a vyšších terénnych autách zas oceníte škrabky s teleskopickou rukoväťou a teda väčším dosahom.

Rukavice

Rukavice vám prídu v zime vždy vhod. Načo by ste si ničili tie vlastné, ak si môžete kúpiť špeciálne nepremokavé rukavice do auta, ktorých vám nemusí byť ľúto. Ľahšie s nimi zvládnete čistenie okna, odstraňovanie snehu z karosérie či čistenie parkovacieho miesta.

Lopaty

Lopata v aute má v zime veľké výhody. Napríklad na takej lyžovačke. Pomôže vám omnoho rýchlejšie a komfortnejšie vyhrabať svoje auto spod snehovej nádielky. Pritom lopaty pre motoristov nezaberajú veľa miesta a sú ľahké.

Rozmrazovače

Pri tuhých mrazoch býva niekedy bezmocná aj tá najlepšia škrabka. Pomôžu jej tekuté rozmrazovače. Tie sa však dajú použiť nielen na sklo, ale aj na zamrznuté zámky. Pamätajte však na to, že rozmrazovač zámkov odložený v zamrznutom aute je vám úplne na nič. Tekutý stierač zas odpudzuje vlhkosť z čelného skla. Špeciálny film nanesený na čelnom okne pôsobí na kvapky ako klzisko, z ktorého ich strháva nápor vetra.

Nemrznúca zmes do ostrekovačov

Predávajú sa v rôznych koncentráciách. Na naše pomery postačuje, ak je nemrznúca zmes odolná do –20 °C. Výhodou silných koncentrátov je, že v aute zaberajú menej miesta. Ľahko ich je možné následne zriediť. Ceny nemrznúcich zmesí do ostrekovačov sa zvyšujú priamo úmerne ich odolnosti proti mrazu.

Nemrznúca chladiaca kvapalina

Ak máte chladiacu sústavu dokonale tesnú a koncentrát dostatočne silný, nemali by ste mať problémy s dolievaním chladiacej kvapaliny pred zimou. Pre istotu je však dobré mať vždy so sebou liter rezervnej nemrznúcej chladiacej zmesi. Vyvarujete sa tak rizikových situácií, pri ktorých môže dôjsť k poškodeniu chladiacej sústavy i celého motora. Ceny prípravkov sa líšia najmä podľa renomé výrobcu.

Palivové prísady

Nafta a zima nie sú kamaráti. Ak sa chcete vyhnúť problémovým štartom a nedôverujete kvalite „zimnej nafty“ na čerpacích staniciach, investujte do špeciálnych prísad. Zimné aditíva bránia tvorbe parafínových kryštálov pri nízkych teplotách, obsahujú tiež látky na absorpciu vody a zlepšujú tekutosť nafty až do –33 °C. Podobné prísady existujú aj do benzínových motorov, ale tie nie sú na nízke teploty až také citlivé.

Gumičky do stieračov

Náhradné gumičky do stieračov nie sú veľkou investíciou a pritom vám môžu v zime uľahčiť život. Máločo vás vie totiž rozčúliť viac, ako keď stvrdnuté či opotrebované stierače nedokážu čistiť čelné okno a nechávajú za sebou nepriehľadné plochy. Dobrá rada znie, vyhnite sa kúpe najlacnejších gumičiek, ktoré nie sú odolné proti mrazu.

Gumené rohože

Udržať poriadok v interiéri počas zimy je naozaj problematické, zvlášť ak máte textilné koberce. Proti snehu, vode a blatu sú však dokonale odolné gumené rohože. Dá sa kúpiť kompletná súprava alebo len dvojica predných gumených rohoží, ktorá je finančne výhodná pre tých motoristov, ktorí zadné sedadlá nevyužívajú, alebo len veľmi zriedka.

Snehové reťaze

Reťaze v zime možno vôbec nebudete potrebovať, no v kritických situáciách vám ich budú iní určite závidieť. Cenové spektrum závisí od komfortu obúvania a vyzúvania reťaze. Tie najlacnejšie s manuálnym došponovaním stoja od 30 eur, no reťaze s rýchloupínaním, automatickým došponovaním a rýchloodopínateľným systémom môžu byť drahšie aj viac ako päťnásobne.

Štartovacie káble

Vám môžu v zime uľahčiť život viac, ako si myslíte. Opotrebované akumulátory dokážu totiž pri nízkych teplotách rýchlo stratiť kapacitu alebo odídu celkom nečakane a bez výstrahy. S káblami potom nie je problém naštartovať auto pomocou energie z cudzieho akumulátora. Pravdaže, ak sa nájde ochotný motorista.

Exteriérová clona

Tak ako si môžete v lete chrániť interiér pred prehriatím pomocou interiérovej clony na čelnom okne, tak môžete v zime použiť exteriérovú clonu proti namŕzaniu čelného skla. Ušetríte tým veľa času. Ale pozor, čisté čelné okno nestačí! Očistiť je potrebné všetky okná.