Sídlisko Západ č. 1908/51A Trstená Sídlisko Západ č. 1908/51A Trstená

AKÚ PNEUMATIKU SI VYBRAŤ…

  1. Pri výbere rozmeru by ste mali rešpektovať požiadavku zo strany výrobcu automobilu. Technický preukaz určuje správny rozmer pneumatiky. Nie je to však tabu, keďže samotní výrobcovia používajú pre ten istý model viacero rozmerov diskov a profilov pneumatík.
  2.  Zohľadniť musíte aj skutočnosť, akú maximálnu rýchlosť dosahuje vaše vozidlo a akú má maximálnu prípustnú hmotnosť. Podľa toho je nevyhnutné vybrať pneumatiku s príslušným rýchlostným a záťažovým indexom.
  3. V zime sa odporúča obuť disk o číslo užšou pneumatikou. Teda napríklad nahradiť rozmer 205 rozmerom 195. Zaobíde sa to aj bez výmeny disku. Užšia pneumatika má totiž v zlých adhéznych podmienkach lepší záber, keďže na jej menšiu styčnú plochu s vozovkou pôsobí vyšší tlak.
  4. V zime je tiež vhodné zvoliť menší disk a obuť ho pneumatikou s vyšším profilom. Napríklad miesto 17-palcového disku použiť 16 alebo dokonca 15-palcový. Vyššia bočnica plášťa absorbuje lepšie nerovnosti, je odolnejšia voči výtlkom, ľadu či obrubníkom. Chráni tým nielen podvozok vozidla, ale aj samotný disk.
  5. Ak sa rozhodnete kúpiť k zimným pneumatikám aj disky, zvoľte radšej plechové. V porovnaní s hliníkovými sú odolnejšie a ak ich aj poškodíte, škoda nie je taká veľká. Ceny plechových diskov sú podstatne nižšie.
  6. Voľbou menšieho a lacnejšieho plechového disku a kúpou užšej pneumatiky s vyšším profilom navyše ušetríte. Vykompenzuje vám to cenový rozdiel medzi cenou letnej a zimne pneumatiky. Zimné plášte sú o čosi drahšie z dôvodu vyššieho podielu prírodného kaučuku.
  7. Keďže výrobcovia pneumatík ponúkajú v tom istom rozmere rôzne dezény a konštrukcie, je pri výbere veľmi dôležité vedieť, čo od pneumatiky očakávate. Pre športovo založených jazdcov je lepšia športovo orientovaná pneumatika, pre vodičov, ktorí ročne najazdia veľký počet kilometrov, zasa plášť s vyšším komfortom, vyššou životnosťou alebo nižším odporom.
  8. Informácie o vlastnostiach pneumatiky môžete získať z nových štítkov, ktoré deklarujú valivý odpor, hlučnosť a brzdnú dráhu na mokrej vozovke. Druhou možnosťou je sledovať podrobnejšie hodnotenia na základe testov, ktoré uskutočňujú niektoré nezávislé organizácie, napríklad nemecký automotoklub ADAC. Tam sa dozviete aj to, ako sa správa pneumatika na snehu či ľade.